تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا
درود بر شما
در این پست به معرفی فناوری نانو میپردازیم:

"نانو تكنولوژی" (Nanotechnology) در ترجمه لفظ به لفظ، به معنی تكنولوژی بسیار كوچك ( "نانو" به معنی بسیار بسیار كوچك، مقیاس10 به توان 9- بار كوچك تر) می باشد.

 این تعریف نمی تواند معنی واژه Nanotechnology را به صورت كامل بیان نماید. زیرا از این ترجمه لفظ به لفظ چنین بر می آید كه ما می توانیم چیز های بسیار بسیار كوچك در مقیاس 10 به توان 9- بسازیم. شاید "نانو تكنولوژی" اینكار را به راحتی میسر نماید، اما این تنها یك یكی از توانایی های نانو در عصر حاضر است. اگر معنی این كلمه را چنین برداشت كنیم، خواهیم دید كه بسیاری از وسایل قبلا نیز در مقیاس بسار كوچك تر بدست بشر تولید شده بودند، اما نام این كار تكنولوژی نانو نیست. اینكه ما بخواهیم وسایلی بسازیم كه مقیاس آنها نسبت به نمونه فعلی آنها میلیارد ها بار كوچك تر باشد، تنها یكی از ابعاد نانو تكنولوژی به شمار می رود.

 

اما ترجمه علمی "نانو تكنولوژی" ، كه در بین دانشمندان این فن آوری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، دریچه های مرموز Nanotechnology را برای شما آشكارتر خواهد ساخت.

 

"Nanotechnology" تازه ترین فن آوری است كه بشر به آن دست یافته، و در آن سعی می شود تا با استفاده از خواص مولكولی مواد موجود در طبیعت، وسایلی ساخته شود تا مشكلات این وسایل را كه در حال حاضر گریبان گیر بشر است مرتفع ساخته و همچنین كارایی آنها را نیز بالاتر ببرد. شاید یك مثال درك این موضوع را آسانتر نماید. در نظر بگیرید لباسی را كه هر یك از ما به تن دارد كثیف می شود، باید شسته شود، نیاز به اتو كردن دارد، باید خنك باشد، یا اینكه گرم باشد، اصلا جالب تر اینكه لباس بتواند در هر فصل سال بنا به خصوصیات فصلی كه آنرا می پوشیم گرم یا سرد باشد. آیا چنین لباسی وجود دارد؟ بله! با استفاده از فن آوری نوین نانو بشر قادر شده پارچه هایی را تولید نماید كه هیچوقت كثیف نمی شوند، یعنی هیچ نوع آلودگی بر روی آنها نمی نشیند. جالب تر اینكه پارچه این لباس اگر چروك شود، فقط با یك بار تكان دادن، تمام چین و چروك های آن از بین می رود.

مثل اینكه موضوع جالب شد!!!

دانشمندان برای تولید این چنین پارچه هایی از تكنولوژی نانو استفاده نموده اند. این بدان معنی نیست كه ما پارچه هایی در مقیاس بسیار كوچك تولید كرده ایم، بلكه به وسیله فن آوری نانو، تغییراتی در خواص مولكول های تشكیل دهنده این پارچه صورت پذیرفته است، كه مولكولهای تشكیل دهنده این پارچه هیچگاه كثیف نمی شوند و در نتیجه پارچه ای كه از این مولكولها تشكیل شده تمام خواص این مولكول ها را خواهد داشت.


امیدوارم تعریف Nanotechnology"" به خوبی بیان شده باشد.


موفق باشید

بدرود
طبقه بندی: معرفی دانش نانو، 
برچسب ها: فناوری نانو، نانو تكنولوژی،  
[ سه شنبه 10 فروردین 1389 ] [ 02:26 ب.ظ ] [ سحر ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب