تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

پژوهشگران در روشی ساده‌تر از روش تغییرات حرارتی، توانستند با تاباندن پرتوهای رنگی نور به محلول نقره، نانوذرات نقره را به شكل میله، مثلث، 6ضلعی، 12ضلعی و دایره درآورند و ذرات یك‌دست‌تری بدست آورند.

چه تعداد شیمی‌دان لازم است تا رنگ لامپ ال.ای.دی را تغییر بدهیم ؟دو نفر! اما دو نفر از همین شیمی‌دان‌ها نشان داده‌اند كه می‌توان با انتخاب رنگ، شكل نانوذرات محلول نقره را تغییر داد.

به گزارش نیوساینتیست، كوین استمپلكوسكی و جوآن اسكایانو از دانشگاه اوتاوا واقع در كانادا توانسته‌اند با تاباندن نورهای سبز، قرمز، نارنجی، بنفش و آبی به محلول یون نقره، ذرات نقره را به ترتیب به شكل‌های شش ضلعی، میله‌ای، مثلثی، كروی یا دوازده وجهی درآورند.

انتخاب شكل نانوذرات بسیار مهم است، زیرا به این وسیله می‌توان خصوصیات آنها را تغییر داد. برای مثال نانوذرات نقره برای ساخت پارچه‌های ضد باكتری به كار می‌رود و ذرات مثلثی شكل، كشنده‌ترین نوع را تشكیل می‌دهند.

تغییر شكل ساده
استمپلكوسكی و اسكایانو از محلول نیترات نقره با دو ماده افزودنی استفاده كردند. یكی از آنها شكل‌دهی ذره را آغاز می‌كند، در حالی‌كه دیگری از بزرگ‌شدن بیش از حد آنها جلوگیری می‌كند.

این ذرات با استفاده از نور فرابنفش به وجود می‌آیند كه باعث می‌شود ذرات كوچك نقره كه هر كدام 3 نانومتر از یكدیگر فاصله دارند، در محلول ته‌نشین شوند. تغییر دادن رنگ ال.ای.دی به یك فركانس مشخص برای 24 ساعت باعث می‌شود این نانوذرات به شكل دلخواه و با فاصله بین 50 تا 200 نانومتر از یكدیگر در بیایند.

نانو

اما چرا تابش نور باید منجر به تغییر شكل این نانوذرات شود؟ نورهای رنگی، میدان الكترومغناطیسی در اطراف ذرات نقره به وجود می‌آورند كه باعث می‌شود آن‌ها به نزدیك‌ترین همسایه خود بچسبند.

استامپلكوسكی در این باره گفت: «نور باعث شكل‌دهی ذراتی می‌شود كه طول‌موج مشخصی دریافت می‌كنند و این پروسه تا زمانی كه همه ذرات این نور جذب شده را به اشتراك بگذارند، ادامه پیدا خواهد كرد».

هر رنگ خاص، میدان الكترومغناطیسی خاصی را القا می‌كند كه باعث می‌شود نانوذرات به یك شكل مشخص در كنار یكدیگر قرار بگیرند. این بدان دلیل است كه انرژی نورانی جذب شده به گرما تبدیل می‌شود و این ذرات را به شكل معینی در جای خود تثبیت می‌كند. از آن‌جاكه ذرات، نور را در فركانس معینی جذب می‌كنند، رنگ محلول نیز تغییر می‌كند؛ برای مثال 12 ضلعی‌ها نور آبی را جذب می‌كنند و درنتیجه، محلول به رنگ زرد پرتغالی (یعنی مكمل آن) درمی‌آید.

استمپلكوسكی می‌گوید: «روش فعلی برای شكل دادن به نانوذرات نقره، گرم كردن آنها در یك دمای مشخص است. اما تغییر دادن ناگهانی دمای محلول دشوار است و این روش باعث به وجود آمدن مخلوطی از شكل‌های گوناگون می‌شود. این درحالی است كه تغییر پرتوهای رنگی آسان‌تر است و می‌تواند نتیجه یكنواخت‌تری به ما بدهد».

تیم جورج شاتز از دانشگاه نورث‌وسترن در ایلی‌نوی آمریكا، اولین شخصی بود كه نشان داد نور می‌تواند باعث تغییر رشد ذرات نقره شود. اما او می‌گوید: «این موضوع كه شما می‌توانید با استفاده از این روش شكل ذرات را تغییر دهید، بسیار هیجان‌انگیز است. نانوذراتی كه شكل و ابعاد دقیقی داشته باشند، در سنجش و تشخیص پزشكی مورد توجهند».

جان كلی، نور-شیمی‌دان در ترینیتی كالج دوبلین واقع در ایرلند كه در زمینه نانوذرات نقره نیز فعالیت می‌كند، در این باره گفت: «به دلیل این‌كه این روش با نور كار می‌كند، می‌توان آن را در دمای اتاق یا حتی پایین‌تر به كار برد».

طبقه بندی: دستاوردهای نانو، 
[ جمعه 20 فروردین 1389 ] [ 09:02 ق.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب