تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا
درود برشما
 

 

(نانو تكنولوژی) تبدیل نفت خام و نفت سنگین به نفت سبك

 

 

 

شاید زمانی كه از (نانو تكنولوژی) به عنوان یك تكنولوژی نوین نام برده می شد كه می تواند راه حل های جدیدی برای مسائل علوم مختلف ارائه نماید، نمی توانستیم به روشنی این مفهوم را درك نماییم. اكثرآ افراد جامعه (نانو تكنولوژی) را ساختن اشیاء در ابعاد كوچكتر می دانستند اما اكنون بعد از گذشت چند سال مفهوم نانو برای افراد ملموس تر خواهد بود. اینكه می توانیم توسط تكنولوژی نانو بسیاری از مشكلات روزمره بشر را حل كنیم.

 

امروز باعث افتخار من است كه بالاخره سرمایه گذاری ایران در نانو تكنولوژی و پیشگامی دولت ایران در حمایت از دوستداران پیشرفت و اندیشمندان ایران زمین نتیجه داد و محققان ایرانی توانستند گامی بزرگ را در صنایع نفت بردارند.

 

مهندس سید جواد احمد پناه مدیر پروژه هیدروكانورژن های پژوهشگاه صنعت نفت توانست «فرآیند صنعتی هیدروكانورژن» را بصورت بین المللی به ثبت برساند. توسط این فرآیند می توان نفت خام و ته مانده های نفت سنگین را به نفت سبك تبدیل نمود. به بیان ساده تر اینك با هزینه 2 دلار در هر بشكه می توان یك بشكه نفت 30 دلاری را به یك بشكه نفت 60 دلاری تبدیل نمود. این فرآیند یك انقلاب در صنعت نفت به شمار می رود كه با افتخار می توان آنرا حاصل زحمات چندین مهندس ایرانی دانست. حال اینكه این موضوع چه ارتباطی با (نانو تكنولوژی) دارد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

بهتر است ابتدا مروری كوتاه داشته باشیم بر فرآیند پالایش نفت و سپس به فرآیند جدیدی كه توسط نانو تكنولوژی صورت پذیرفته است خواهیم پرداخت.

 

 

پالایش نفت

 

فرآیند پالایش نفت:

 

1. تفكیك

2. فرآیند های تبدیلی. این فرآیند ها اندازه و ساختار مولكولی هیدرو كربن ها را تغییر میدهند.

 

¬الف. تجزیه (تقسیم)

ب. همسان‌سازی (تركیب)

ج. جایگزینی (نو آرائی)

 

3. فرآیند های عمل آوری

4. تنظیم و اختلاط

 

همانطور كه می بینید تجزیه یكی از قسمت های فرآیند های تبدیلی است. هیدروكراكینگ، شكست كاتالیستی و شكست گرمایی كارهایی هستند كه در مرحله تجزیه صورت می پذیرند.

 

هیدروكراكینگ یك فرآیند دو مرحله‌ای شامل كراكینگ كاتالیستی و هیدروژنا‌سیون می‌باشد كه در طی این مراحل خوراك ورودی، در حضور هیدروژن به محصولات با ارزش افزودة بیشتر شكسته می‌شود. این فرایند در فشار و دمای بالا و با حضور كاتالیست و هیدروژن انجام می‌شود.

 

هیدروكراكینگ برای خوراك‌هایی مورد استفاده واقع می‌شود كه فرایندهای كراكینگ كاتالیستی یا تبدیل كاتالیستی در مورد آن‌ها به سختی انجام می‌گیرد مانند نفت خامی كه غنی از آروماتیك‌های پلی‌سیكلیك بوده یا حاوی غلظت‌های بالای تركیبات گوگرد و نیتروژن كه مسموم‌كننده كاتالیست‌ها هستند، میباشد.

 

پیش تر در وب سایت ستاد نانو تكنولوژی ایران خوانده بودم كه در هیدروكراكینگ بطور معمول از كاتالیست‌های آلومینا، زئولیت‌ها و پلاتین استفاده می‌شود، اما به تازگی آقای فوكویاما برای هیدروكراكینگ یك كاتالیست تازه اختراع نموده است (پلاتین- نیكل- مولیبدن روی پایه زئولیتی) كه در هیدرو كراكینگ نفت های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

                                                         (نانو تكنولوژی) صنعت نفت

 

 

به نظر می رسد كه هیدروكانورژن (هیدروژناسیون+ كراكینگ) كاتالیستی، یك فرآیندی شكست كاتالیستی است كه در آن از یك نانو كاتالیست خاص استفاده می شود كه باعث تصحیح فرآیند هیدروكراكینگ معمولی می شود.

 

مزایای هیدروكانورژن

 

1.       درصد تبدیل بالا (90 درصد)

2.       تشكیل نشدن كك

3.       كاهش حداقل 60 درصد از گوگرد

4.       قابلیت بازیابی كاتالیست تا 95 درصد

5.       حذف واكنش های پلیمریزاسیون

6.       سادگی عملیات نسبت به روش های مشابه

7.       انعطاف پذیری بالا نسبت به شدت جریان و تركیبات فلزات و گوگرد

8.       تولید بخار مورد نیاز واحد از بخش بازیابی كاتالیست

9.       ضریب بالای بازدهی سرمایه و هزینه پایین كاتالیست

10.   تمیزی واكش از نظر زیست محیطی در مقایسه با روش های مشابه

 

به نظر می رسد كه این طرح با توجه به ویژگی های منحصر به فردی كه در بالا بیان شد، می تواند از ارزش افزوده بالایی برخوردار باشد. با یك حساب سر انگشتی اگر روزانه 10000 بشكه نفت سنگین 30 دلاری را با هزینه 2 دلار برای هر بشكه، به بشكه ای 60 دلار تبدیل كنیم ارزش افزوده ای معادل روزانه 280000 دلار خواهیم داشت كه بسیار جالب توجه خواهد بود و اقتصادی بودن طرح به جرأت قابل دفاع و تحسین می باشد.

 

به نظر می رسد كه محققان ایرانی پاسخ مناسبی به سرمایه گذاری دولت در بخش نانو تكنولوژی داده اند و رسیدن به اهدف برنامه دولت جمهوری اسلامی ایران كه همانا قرار گرفتن كشور ایران در میان 15 كشور برتر دنیا در زمینه نانو تكنولوژی است روز به روز به واقعیت نزدیك می شود. همانطور كه پیشتر گفته شده است:

«نانو تكنولوژی» تمام آینده استطبقه بندی: معرفی دانش نانو، 
برچسب ها: نفت ونانو تكنولوژی، دولت و نانو تكنولوژی، فرآیند صنعتی هیدرو كانوژن،  
[ پنجشنبه 12 فروردین 1389 ] [ 06:34 ق.ظ ] [ سحر ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب