تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

محقق دانشگاه ملایر، موفق به تولید نانوهیبریدی با مقاومت حرارتی بالایی شده‌است و با انجام عملیات حرارتی روی این نانوهیبرید، به كربن‌های متخلخل دست یافته‌است.

دکتر محمد یگانه قطبی، در گفتگو با بخش خبری سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: «طی تحقیقاتی، ابتدا با داپه كردن لایه‌های هیدروكسید نیترات روی با نیكل، كبالت و آهن و سپس تولید نانوهیبرید ماده با گالات، امكان افزایش مقاومت حرارتی ماده به‌دست آمده را بررسی نموده و در ادامه، امكان تولید كربن‌های متخلخل را پس از عملیات حرارتی نانوهیبریدها در اتمسفر نیتروژن، بررسی کردیم».

دكتر یگانه قطبی در رابطه با نحوه انجام پژوهش، اظهار داشت: «ماده لایه‌ای داپه شده و داپه نشده هیدروكسید نیترات روی، به روش هم‌رسوبی سنتز شده‌است. در این سنتز به یک محلول شامل یون‌های روی با عوامل داپه‌كننده نیكل، كبالت و آهن، سود اضافه شده و در اتمسفر نیتروژن تا پ-اچ 7 ادامه یافته‌است. سپس با اضافه كردن هیدروكسید نیترات روی به یک محلول شامل گالات، نانوهیبرید تولید شده‌است. سپس نانوهیبریدهای حاصل در دماهای مختلفی در اتمسفر نیتروژن تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و در نهایت اكسیدهای به‌دست آمده اسیدشویی شده و كربن‌های متخلخل به‌دست آمده‌اند».

عضو هیئت علمی دانشگاه ملایر، در ادامه گفت: «تولید نانوهیبرید، مقاومت حرارتی ماده اولیه هیدروكسید نیترات روی را بیش از 500 درجه افزایش داده‌است و حضور عوامل داپه‌كننده، این افزایش را دو چندان نموده‌است. به‌علاوه كربن‌های تولید شده (بسته به نوع عامل داپه كننده)، دارای مزوتخلخل‌های متفاوت و حجم تخلخل‌های بالا و متفاوتی هستند».

دکتری نانومواد و نانوفناوری دانشگاه پوترای مالزی در پایان گفتگو، «سادگی، دامنه وسیع مواد تامین‌كننده كربن و ارزان بودن مواد اولیه این روش» را از مزایای آن بیان كرد و افزود: «مواد نانوهیبریدی، به دلیل پایداری حرارتی بالا، می‌توانند در بسیاری از كامپوزیت‌های پلیمری مقاوم در مقابل حرارت و الیاف كامپوزیتی نساجی برای تولید پارچه‌های نسوز به‌كار روند. همچنین كربن‌‌های به‌دست آمده، به دلیل حجم تخلخل و سطح بالا و كنترل شده، توانایی استفاده در سیستم‌های جذب گاز را دارند. همچنین كاندیدای خوبی برای افزایش تقویت‌كنندگی در سیستم‌های كامپوزیتی، از جمله در صنایع پلاستیك و لاستیك هستند».

جزئیات این پژوهش که با همکاری محققان دانشگاه پوترای مالزی انجام شده، در مجلهSolid State Sciences (جلد11، صفحات2132-2125، سال2009) منتشر شده‌است.

برچسب ها: نانو در ایران، نانو هیبرید،  
[ چهارشنبه 11 فروردین 1389 ] [ 03:06 ب.ظ ] [ سحر ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب