تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

 • ساخت کامپوزیت سرامیکی از نانولوله کربنی چندجداره
  محققان ایرانی موفق به ساخت کامپوزیت سرامیکی از نانولوله‌های کربنی چندجداره شدند. مقاومت برشی دیواره‌های درونی این کامپوزیت نسبت به نانولوله‌های کربنی چندجداره‌‌ی عادی بیشتر است.
  یکی از محکم‌ترین مواد موجود در طبیعت نانولوله‌‌‌ کربنی تک‌جداره است که به‌واسطه‌ی پیوند کربن- کربن قوی‌ای که دارد از استحکام بالایی برخوردار است؛ اما این ماده به‌دلیل کوچک بودن و داشتن نیروی واندروالسی، به هم چسبیده و حالت رشته‌ای پیدا می‌کند. از سویی دیگر، نانولوله‌های‌ ‌کربنی چندجداره علاوه بر داشتن استحکام بالا، به یکدیگر نمی‌چسبند. مشکل نانولوله‌‌‌های کربنی چندجداره پایین بودن مقاومت برشی دیواره‌های درونی (ISR) آنهاست که باعث می‌شود دیواره‌ی خارجی آنها آسیب ببیند.
  برای حل این مشکل مهدی استیلی (از دانشگاه توهوکو ژاپن) با جای دادن نانولوله‌ی ‌کربنی چندجداره در یک ماده‌ی سرامیکی، توانست مقاومت برشی دیواره‌های درونی را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. نکته‌ی قابل توجه این است که ویژگی آب‌دوستی و آب‌گریزی سطح نانولوله اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا نانولوله‌‌ی کربنی چندجداره کاملاً آب‌گریز بوده و قابل اتصال به مواد سرامیکی نیست؛ بنابراین پیش از اتصال، استیلی و همکارانش سطح نانولوله‌ی ‌کربنی چندجداره را با مقدار کمی اسید عامل‌دار کردند. با این کار نانولوله‌ی ‌کربنی چندجداره را می‌توان به سطح سرامیک متصل کرد.
 • رنگرزی مقرون به صرفه الیاف پلی‌استر
  محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، به‌روشی اقتصادی‌ برای رنگرزی مقرون به‌صرفه الیاف پلی‌استر مورد نیاز صنایع نساجی دست یافتند.
  در روش‌های صنعتی، برای رنگرزی الیاف پلی‌استر از دمای 130 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر استفاده می‌كنند که این خود نیاز به صرف هزینه زیادی دارد و محصول نیز از نظر کیفی قابل قبول نیست. بنابراین تلاش‌های بسیاری برای کاهش این دما صورت می‌گیرد. محققان ایرانی با استفاده از روش‌های مذاب، نانوکامپوزیت‌های پلی‌استر را تهیه کرده و خواص مختلف این نانوکامپوزیت‌ها؛ شامل خواص سطحی و داخلی را با روش‌های مختلف آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. الیاف تولید شده با این روش نیازی به درجه حرارت‌های بالا در رنگرزی نداشته و می‌توانند در دمای جوش و یا کمتر مورد استفاده قرار بگیرند که در صنعت نساجی بسیار اقتصادی است. این روش می‌تواند به عنوان فرایندی مناسب برای بهبود رنگ‌پذیری و سایر خواص پلی‌استر پیشنهاد گردد.
 • توانمندی محققان زنجانی در تولید نانوکاتالیست‌ها
  نوعی نانوکاتالیست جدید در دانشگاه زنجان تولید شده‌‌است كه سرعت واکنش‌پذیری بالاتری در فرایند تولید اپوکسیدها نسبت به کاتالیست‌های مشابه دارد و این موفقیت، مقدمه‌ای برای سنتز کاتالیستی مواد آلی آزمایشگاهی بسیار خالص است. نتایج حاكی از آن است كه كاتالیست تهیه شده، فعالیت خوبی برای اپوکسایش سیکلواکتن و سیکلوهگزن با درصد تبدیل بیش از 64% دارد، در حالی‌که آلکن‌های با استخلاف آریل، راندمان کمی دارند. همچنین از ویژگی‌های جالب توجه این کاتالیست‌ها‌ در مقیاس نانو، فعالیت زیاد آنها نسبت به کاتالیست‌های توده‌ای است. این کاتالیست‌ها، تجزیه شدن آب اکسیژنه را که ویژگی بیشتر ترکیب‌های منگنز (II) است محدود کرده و نسبت به کاتالیست‌های دیگر، ساده‌تر و ارزان‌تر هستند.
 • دیرگدازهای ریختنی بدون سیمان
  محققان دانشگاه شهرکرد، به نوعی دیرگداز ریختنی بدون سیمان دست یافتند که استحکام و دیرگدازی تحت بار بیشتری نسبت به مشابه خارجی خود دارند. دیرگدازهای ریختنی با اتصال ژل نانو سیلیس، دارای استحکام خمشی گرم، رفتار جریان‌یابی، مقاومت به شوک حرارتی، مقاومت به اکسیداسیون و اسید عالی هستند و می‌توانند نیاز صنایع حرارتی مختلف را برطرف کنند. یکی از محصولات پر مصرف و مهم در صنایع حرارتی تولید آهن، فولاد و سیمان، دیرگدازهای ریختنی هستند که نوع و کیفیت آنها تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و قیمت تمام شده محصولات صنایع حرارتی دارد. بنابراین برای کاهش هزینه‌های تولید و رقابت در بازارهای جهانی، باید از مواد دیرگداز با دوام بیشتر و مناسب‌تر استفاده کرد. نتایج این كار پژوهشی نشان داده ‌‌است كه مقدار مناسب سل نانو سیلیس برای ایجاد دیرگداز ریختنی به صورت خودجاری، با زمان کارپذیری مناسب و حداقل استحکام‌های مناسب برای کاربرد، 10 تا 11 درصد حجمی به وزنی است. از سویی دیگر در دیرگدازهای ریختنی دارای اتصال ژل نانو سیلیس، با افزایش دما، استحکام افزایش می‌یابد. این امر مزیت استفاده از اتصال ژل نانو سیلیس را به جای اتصال سیمانی نشان می‌دهد. وجود ذرات بسیار ریزدانه (ژل نانو سیلیس) در ترکیب این نوع دیرگدازهای ریختنی با داشتن سطح ویژه بسیار بالا، باعث کاهش دمای تشکیل فاز مولایت می‌گردند.
 • افزایش عملکرد آشکارسازهای نوری

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس، موفق به طراحی آشکارسازهای جدیدی شدند که عملکرد مناسب‌تری نسبت به آشکارسازهای نوری معمولی در مخابرات نوری فضای آزاد دارند. آشکارسازهای فروسرخ نقطه کوانتومی یا (QDIP) از قطعات کوانتومی نوری و با ابعادی در محدوده 10 تا 30 نانومتر هستند که نسبت به انواع قبلی، جریان تاریک کمتر، پاسخ‌دهی بالاتر، آشکارسازی بالاتر و قابلیت آشکارسازی نور با تابش عمودی بهتری دارند. این آشکارسازها در ابتدای راه هستند، از این رو تحقیقی با هدف بهینه‌سازی و افزایش قابلیت‌های آن در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده‌است. آشکارساز طراحی شده در این پژوهش، دارای دمای کاری و ضریب پاسخ‌دهی بالاتری نسبت به آشکارسازهای دیگر است كه می‌تواند به‌عنوان گیرنده و یا آشکارساز در صنایع نظامی، پزشکی، مخابراتی، و به طور کلی به‌عنوان یک حسگر نوری دقیق و قابل اطمینان به‌کار ‌رود.

 • کاربردهای فناوری نانو در خودرو در حضور مقام معظم رهبری تشریح شد
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در فروردین ماه 1389، با حضور در یکی از مراکز بزرگ صنعتی از نزدیک در جریان بخشی از توانمندیهای صنعتی کشور به ویژه در حوزه صنعت خودروسازی و تولید موتور ملی قرار گرفتند.
در این بازدید که حدود 3 ساعت به طول انجامید و تعدادی از وزرا و مدیران بخش صنعت و معدن حضور داشتند، کارشناسان مربوطه در هر بخش توضیحات لازم را ارائه کردند. در بخشی از این نمایشگاه، که به استفاده از فناوریهای جدید به ویژه نانو در طراحی و ساخت قطعات مختلف خودرو اختصاص داشت، استفاده از فناوری نانو در ساخت پوشش ضدلک روکش ها، پوششهای خود تمیز کننده روی شیشه‌های خودرو، پوشش‌های ضد خش در رنگ خودرو، و در بخش‌های دیگر خودرو به حضور ایشان ارائه شد. مقام معظم رهبری بازدید خود را حرکتی نمادین جهت تأکید بر اهمیت بخش صنعت در پیشرفت کشور خواندند و افزودند: یک توهم خطرناکی از قبل وجود داشت مبنی بر اینکه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد ولی جمهوری اسلامی ایران این توهم را باطل کرد.طبقه بندی: اخبار فناوری نانو، 
برچسب ها: نانو در ایران،  
[ چهارشنبه 8 اردیبهشت 1389 ] [ 05:47 ب.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب