تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

  • سنتز نانوالیافی با خواص ضدباکتریایی در اصفهان

نانوالیاف اکریلیک حاوی نانوذرات نقره با ساختاری مناسب به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان تهیه شده‌ و خاصیت ضدمیکروبی نانوالیاف تهیه شده در مقابل سه نوع باکتری رایج به اثبات رسیده‌است. محققان، در پژوهشی به تهیه محلول همگن حاوی نانوذرات نقره طی یک فرایند آسان پرداخته و عوامل تاثیرگذار بر تعداد، اندازه و پراکندگی توزیع نانوذرات را بررسی كرده‌اند، سپس اقدام به تهیه نانوالیاف اکریلیک حاوی نانوذرات نقره با ساختار مناسب نموده و خاصیت ضدمیکروبی نانوالیاف تهیه شده در مقابل سه نوع باکتری رایج را تحقیق نموده‌اند.
روش‌های مختلفی برای تهیه محلول‌های کلوئیدی شامل نانوذرات فلزی وجود دارد. ساده‌‌ترین روش اختلاط مکانیکی محلول پلیمر با پودر نانوذرات است که مهمترین مشکل این روش، تجمع نانوذرات است. .به همین دلیل پژوهشگران اصفهانی از روش‌ مبتنی بر تهیه درجای نانوذرات نقره در ماتریس پلیمری بهره گرفته‌اند.
نتایج آزادسازی نقره و خواص ضدباکتری نیز حاكی از آن است که نانوالیاف، خواص ضدباکتریایی خوب و پایداری مخصوصا در برابر باكتری سودوموناس آئروژینوزا دارند.
برای این نانوالیاف، به دلیل سطح جانبی بالا کاربردهای متنوعی نظیر کاربرد در کامپوزیت‌ها، فیلترها، منسوجات محافظ، کاربردهای پزشکی و زیست‌پزشکی تعریف شده که با افزودن نانوذرات نقره به این نانوالیاف می‌توان خواص کاتالیستی، نوری و مخصوصا ضد باکتریایی برای آنها ایجاد کرد.

  • سنتز نانوكامپوزیتی ارزشمند با مواد اولیه ایرانی

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی، با روشی آسان و ارزان به نانوكامپوزیت ارزشمند Fe-TiC دست یافته‌اند. مهندس منصور رضوی، محقق پژوهشگاه مواد و انرژی، از روش آسیاب پرانرژی ماهواره‌ای، برای تولید نانوپودر کاربید تنگستن و همچنین نانوکامپوزیت Fe-TiC بهره گرفته‌است.
وی هدف اصلی انجام این پژوهش را «بررسی تاثیر فعال شدن روی دمای سنتز مواد اولیه» بیان کرد. دانشجوی دکتری پژوهشگاه مواد و انرژی با این کار توانسته‌است به‌طور موفقیت‌آمیزی، پودر کاربید تنگستن و کامپوزیت Fe-TiC را در اندازه نانومتری، تهیه کرده و دمای عملیات حرارتی مواد اولیه فعال‌سازی مکانیکی را کاهش دهد، همچنین با وجود عملیات حرارتی، مواد سنتز شده همچنان در مقیاس نانو باقی مانده‌اند که این هم یکی دیگر از نتایج مهم این تحقیق به‌شمار می‌آید.
محصولات به‌دست آمده با این روش، می‌توانند به‌عنوان آلیاژ مادر در فاز تقویت‌کننده و همچنین به‌عنوان جوانه‌زا استفاده شوند.

  • افزایش بهره‌وری سیستم‌های تهویه مطبوع

گروهی از محققان دانشگاه سمنان، با استفاده از نانوسیال‌های حرارتی، یک سیستم گرمایش و سرمایش مطبوع را برای اماکن مسکونی معرفی كردند.
این گروه موفق شدند با به‌كارگیری نانوسیال در سیستم‌های تهویه مطبوع، میزان انتقال حرارت را در مقایسه با سیال خالص، به صورت چشمگیری افزایش دهند.

  • تعیین خواص الكترونیكی و اپتیكی مواد، پیش از سنتز
محققان دانشگاه فردوسی مشهد به كمك روش‌های محاسباتی توانستند خواص نانوساختار مغناطیسی MgAl2O4 را تعیین كنند و سپس اقدام به سنتز آن نمایند كه این امر موجب شد که هزینه و وقت لازم برای سنتز این ماده پرکاربرد، تا حد زیادی کاهش یابد.
برای تعیین و محاسبه تجربی خواص ساختاری، الكترونیكی و اپتیكی نانوساختار مغناطیسی MgAl2O4، نیاز به یك آزمایشگاه پیشرفته و دستگاه‌های اندازه‌گیری مدرن است. از طرفی دیگر، هزینه و وقت لازم برای تعیین این خواص نیز بسیار بالاست. ولی با روشی كه این گروه ارایه كرده‌اند فقط به یك كامپیوتر پیشرفته و تبحر كافی در محاسبات لازم است. به علاوه كنترل سیستم در دست مجری طرح بوده و می‌تواند با افزودن ناخالصی، و یا تغییر در شرایط موجود به خواص مورد نظر این ماده حاصل برسد و به سمت هدف مطلوب حركت كند. زمان لازم برای محاسبه این كمیت‌ها بستگی به سرعت كامپیوتر دارد. با یك كامپیوتر چهار هسته، زمان لازم حدود 10 روز برای محاسبات اولیه و برای خواص ساختاری و اپتیكی با این نوع كامپیوتر، در حدود یك ماه است.طبقه بندی: اخبار فناوری نانو، 
[ پنجشنبه 9 اردیبهشت 1389 ] [ 05:30 ب.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب