تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

   "نانو تكنولوژی" به گفته بسیاری از محققان راه حل های بسیار ساده و ارزان قیمتی را در پیش روی صنعتگران و جوامع بشری قرار داده است.

  پژوهشگران نانو تكنولوژی دانشگاه بركلی كالیفورنیا در پژوهشی با نام "انرژی پوشاك" موفق به مهار انرژی نانو فیبرهایی شده اند كه می تواند در صنعت پوشاك و منسوجات بافته شده توسط نانو فیبرها تحولات گسترده ای ایجاد نماید.

  به گفته آقای لین (Liwei Lin) استاد دانشگاه بركلی كالیفرنیا و رئیس تیم تحقیقات بین المللی "توسعه نانو موتورها در نانو فیبرها" ، این تكنولوژی در نهایت می تواند منجر به تولید لباسهای الكترونیكی هوشمندی گردد كه با استفاده از حركات فیزیكی بدن انرژی الكتریكی تولید می نمایند.           

   بر اساس این تحقیقات، نانو فیبرها از ماده اولیه PVDF (Polyvinylidene Fluoride) ساخته می شوند كه قابل انعطاف و نسبتا ارزان هستند.در این پژوهش كه نتایج آن هنوز دقیقا محاسبه نگردیده است، به لحاظ تئوری می توان از حركات بدن در لباس برق تولید كرد. همانطور كه می دانید نانو فیبرها آنقدر كوچك هستند كه حركات آنها در نسوج لباس توسط فردی كه لباس را پوشیده است احساس نمی گردد اما نانو موتورهای بكارگرفته شده در اینگونه لباس ها می توانند از این حركات انرژی الكتریكی تولید نمایند. موضوع نانو ژنراتورهای پارچه ای در بخش نامه های نانو (Nano Letters) مجله انجمن شیمی ایالات متحده آمریكا منتشر شده در فوریه 2010 بصورت مفصل شرح داده شده است.

همانطور كه می دانید تبدیل انرژی مكانیكی به الكترونیكی توسط نانو ژنراتورها، موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز تیم پژوهشی دیگری موفق به ساخت نانو ژنراتورهایی از جنس نیمه رسانا های معدنی مانند اكسید روی و باریم تیتانید شده  بود. به گفته استاد لین نانو موتورهای معدنی در مقایسه با نانو موتورهایی آلی كه این تیم پژوهشی موفق به ساخت آن شده است به مقدار قابل توجهی سخت تر و شكننده تر می باشند.

  نانو ژنراتورها با قطری كمتر از 500 نانو متر، تقریبا 100 بار كوچكتر از قطر موی انسان و 0.1 قطر الیاف پارچه های معمولی می باشند. محققان بارها و بارها با كشش و پیچش نانو فیبرها، موفق به دریافت خروجی الكتریكی در حدود 5 تا 30 میلی ولت و 0.5 تا 3 نانو آمپر شده اند. با این وجود پژوهشگران پس از كشیدن و رهاكردن نانو فیبرها به مدت 100 دقیقه در فركانس 0.5 هرتز (دور در ثانیه) هیچگونه آثاری مبنی بر تخریب قابل توجه در نسوج نانو فیبرها نیافته اند. 

    تیم آقای لین در دانشگاه بركلی در حوزه تكنیكهای الكتروریسی جهت ایجاد نانو ژنراتورهای پلیمری باندازه 50 میكرومتر در شبكه های جدا از هم پیشگام می باشد. این فناوری موجب می گردد تا با كنترل چیدمان نانو ژنراتورها بر روی سطوح نانو فیبر و قرارگیری قطبهای منفی و مثبت در مقابل یكدیگر، همانند یك باطری بزرگ انرژی الكتریكی تولید گردد. محققان می گویند در صورت عدم وجود چنین كنترلی در قرارگیری قطبهای مثبت و منفی، ممكن است هر یك از نانو ژنراتورها انرژی دیگری را خنثی نموده و در نتیجه مقدار زیادی از انرژی تولید شده به هدر برود. 

   پژوهشگران اثبات كرده اند كه انرژی تولید شده از این روش می تواند تا 21.8 درصد و با میانگین 12.5 درصد بازدهی داشته باشد. شگفت انگیز اینكه به گفته یكی از اعضاء این تیم تحقیقاتی، دامنه راندمان موثر انرژی بدست آمده از این نانو فیبرها 0.5 تا 4 درصد بیشتر از نوعی ژنراتور های آزمایشی ساخته شده از فیلمهای PVDF فیزیو الكتریك (Piezoelectric) و 6.8 درصد بیشتر از نانو ژنراتورهای ساخته شده از  نانو سیم های اكسید روی می باشد.

  نانو پارچه الكتریكی

   آقای لین می گوید ما فكر می كنیم بهره وری و راندمان تولید انرژی می تواند در آینده بیش از این باشد و بر طبق نتایج اولیه، روند كوچكتر شدن نانوفیبرها موجب افزایش راندمان تولید انرژی الكتریكی می گردد كه سقف راندمان آن هنوز قابل محاسبه نیست. 

شایان ذكر است بنیاد ملی علوم و آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی از این تحقیقات حمایت می نمایند.


طبقه بندی: دستاوردهای نانو، 
دنبالک ها: نانو تكنولوژی2،  
[ جمعه 10 اردیبهشت 1389 ] [ 10:27 ق.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب