تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
به نام خدا

سنتز نانوالیافی با خواص ضدباکتریایی در اصفهان

 نانوالیاف اکریلیک حاوی نانوذرات نقره با ساختاری مناسب به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان تهیه شده‌است و خاصیت ضدمیکروبی نانوالیاف تهیه شده در مقابل سه نوع باکتری رایج به اثبات رسیده‌است.

خانم غزال نداف، در پژوهشی به تهیه محلول همگن حاوی نانوذرات نقره طی یک فرایند آسان پرداخته و عوامل تاثیرگذار بر تعداد، اندازه و پراکندگی توزیع نانوذرات را بررسی كرده‌است، سپس اقدام به تهیه نانوالیاف اکریلیک حاوی نانوذرات نقره با ساختار مناسب نموده و خاصیت ضدمیکروبی نانوالیاف تهیه شده در مقابل سه نوع باکتری رایج را تحقیق نموده‌است.

روش‌های مختلفی برای تهیه محلول‌های کلوئیدی شامل نانوذرات فلزی وجود دارد. ساده‌‌ترین روش اختلاط مکانیکی محلول پلیمر با پودر نانوذرات است که مهمترین مشکل این روش، تجمع نانوذرات است. .به همین دلیل خانم نداف از روش‌ مبتنی بر تهیه درجای نانوذرات نقره در ماتریس پلیمری بهره گرفته‌است و نتایج این پژوهش را که با همکاری دکتر محمد مرشد، عضو هیئت علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر مهدی امیر نصر، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر داریوش عابدی، عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی در دانشگاه اصفهان انجام داده، در مجله Journal of Applied polymer science (جلد 116، صفحات1021-1029، سال 2010) منتشر نموده‌است.

پژوهشگر این طرح، در گفتگو با بخش خبری سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، گفت: «نتایج تحقیقات ما نشان داده‌‌است که نانوذرات نقره می‌توانند از طریق کاهش درجای یون‌های نقره در محلول PAN/DMF پس از مدت معینی تابش قوس زنون و بدون استفاده از سایر افزودنی‌ها تهیه شوند. همچنین اندازه و توزیع اندازه نانوذرات در محلول کلوئیدی می‌تواند با استفاده از پارامترهایی نظیر مدت زمان نوردهی و میزان نمک نقره کنترل شود. نتایج آزادسازی نقره و خواص ضدباکتری نیز حاكی از آن است که نانوالیاف، خواص ضدباکتریایی خوب و پایداری مخصوصا در برابر باكتری سودوموناس آئروژینوزا دارند.

فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان اذعان داشت: «برای نانوالیاف، به دلیل سطح جانبی بالا کاربردهای متنوعی نظیر کاربرد در کامپوزیت‌ها، فیلترها، منسوجات محافظ، کاربردهای پزشکی و زیست‌پزشکی تعریف شده که با افزودن نانوذرات نقره به این نانوالیاف می‌توان خواص کاتالیستی، نوری و مخصوصا ضد باکتریایی برای آنها ایجاد کرد».

وی در مورد نحوه انجام این کار پژوهشی، گفت: «در این تحقیق، تهیه درجای نانوذرات نقره در محلول PAN/DMF به مدت 4 ساعت و با استفاده از قوس زنون انجام شده و محلول کلوئیدی حاصل به وسیله فرآیند الکتروریسی تبدیل به نانوالیاف گردیده‌است. روش‌های مختلفی نظیر اسپکتروفتومتری UV-Vis، XRD، اسپکتروفتومتری انعکاسی، SEM، TEM و تست ضدباکتری الیاف در مقابل سه نوع باکتری شایع سودوموناس آئروژینوزا، اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس، به منظور بررسی خواص به کار گرفته شده‌است».طبقه بندی: اخبار فناوری نانو، 
برچسب ها: نانو تكنولوژی در ایران،  
دنبالک ها: ستاد توسعه فناوری نانو،  
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1389 ] [ 04:10 ب.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب