تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان

به نام خدا

گروهی از دانشمندان دانشگاه کلارکسون به رهبری پروفسور ایگور سوکولوف از میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای ضبط صداهای منتشر شده از درون بدن حشرات زنده‌ای همچون مگس، پشه و کفش‌دوزک بهره برده‌اند.

میکروسکوپ نیروی اتمی یکی از ابزارهای علمی بسیار مهمی است که منجر به ظهور نانوفناوری پیشرفته شده است. حساسیت بسیار بالای میکروسکوپ نیروی اتمی این امکان را برای کلارکسون و همکارانش به‌وجود آورده است که ارتعاشات زیرنانویی با دامنه بسیار ضعیف (کمتر از اندازه یک اتم) و فرکانس بسیار بالا (تا 1000 هرتز یا 1000 چرخه در هر ثانیه) را ضبط کنند. کارهای قبلی که روی حشرات انجام شده بود، تنها تا 5 هرتز را پوشش می‌داد. این صداها از طریق ایجاد تماس میان روبشگر میکروسکوپ نیروی اتمی با سطح بدن حشرات ضبط می‌شوند.

 
 
ضبط صداهای درونی کفش‌دزوک با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی
 
مطالعه این صداها می‌تواند امکان کشف ویژگی‌ها و عملکردهای زیستی ناشناخته حشرات را برای پژوهشگران ایجاد کند. سوکولوف امیدوار است این اکتشافات در یافتن راه‌حلی برای مشکلات ناشی از آفات مفید باشند. او می‌گوید: «علاقه بسیار زیادی به مطالعه حشرات در تمام دنیا وجود دارد؛ زیرا این موجودات نه تنها فراوان‌ترین و متنوع ترین گونه‌های موجود روی کره زمین هستند، بلکه ماشین‌های زیستی بسیار موثری به‌شمار می روند که اندازه بسیار متنوعی دارند. برخی از حشرات آفت گیاهان بوده و با انسان بر سر به‌دست آوردن غلات رقابت می‌کنند. پشه‌ها و حشرات مشابه دیگر حامل‌های بسیار مهم بیماری‌های گیاهی، حیوانی و انسانی هستند. همچنین سطح بسیار وسیعی از کره زمین هنوز توسعه نیافته است، زیرا توسط این حشرات خونخوار اشغال شده‌اند».

شما می‌توانید به صدای درونی مگس‌ها، پشه‌ها و کفش‌دوزک‌ها در سایت اینترنتی زیر گوش دهید:


http://ftp.aip.org/epaps/appl_phys_lett/E-APPLAB-96-038950

اعضای این گروه تحقیقاتی عبارت بودند از سوکولوف که در زمینه فیزیک، شیمی و علوم زیست‌مولکولی دارای مناصبی است، ماکزیم دوکوکین همکار فوق دکترا، ناتالیا قوز فارغ‌التحصیل رشته فیزیک، و سرگی واسیلیف دانشمند رشته تجهیزات. اعضای دیگر گروه سوکولوف دانشجویان لیسانس رشته فیزیک، دمیترو وولکوف، راوی گایکواد، و شیوژن لی هستند که روی حسگرهای زیستی، خودآرایی ذرات، و مطالعه پیر شدن پوست کار می‌کنند.
طبقه بندی: دستاوردهای نانو، 
[ جمعه 29 مرداد 1389 ] [ 06:55 ب.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب