تبلیغات
دانش نانو
قالب وبلاگ
دانش نانو
دانستنی هایی درباره دانش و فناوری نانو 
نویسندگان
ذرات نانو و فناوری نانو جدای از مفید بودن می‌توانند, خطرات احتمالی نیز داشته باشند؛ بنابر این, باید مسائل مربوط به ایمنی و خطرهای احتمالی همراه با این روشهای جدید را در نظر گرفت‎.
ذرات نانو و فناوری نانو جدای از مفید بودن می‌توانند, خطرات احتمالی نیز داشته باشند؛ بنابر این, باید مسائل مربوط به ایمنی و خطرهای احتمالی همراه با این روش‎های جدید را در نظر گرفت. ذرات نانو ممكن است سرعت جهش (mutation) باكتری‎ها را افزایش دهد و تهدیدی بالقوه برای محیط زیست و سلامت انسان باشد؛ به رغم اینكه فناوری نانو محصولات موجود را مؤثرتر و كارآمدتر می‌كند، اندازه این ذرات كه جزء خواص مهم آنهاست، می تواند سلامتی و محیط زیست را تهدید ‌كند. این ذرات از گرده‌های گل و گیاهان و مواد حساسیت‎زای معمولی نیز كوچكترند و حساسیت ایجاد می‎كنند. این ذرات, به سیستم دفاعی و ایمنی بدن موجودات زنده و انسان حمله می‎كنند. بعضی از این ذرات, پس از تنفس به كیسه‌های هوایی ریه‌ها آسیب می‎رسانند كه در این بین, ماكروفاژها سعی می‌كنند آنها را از بین ببرند و مانع از عبور این ذرات و ورود آنها به خون شوند, ولی ماكروفاژها در تشخیص ذرات با قطر كمتر از 70 نانومتر با مشكل روبهرو می‌شوند‎ و این ذرات می‌توانند به آسانی در خون نفوذ كنند.
 


گزارش شده است كه نانوذرات مانند كربن سیاه و دی‌اكسیدتیتانیوم كه در فرایندهای صنعتی كاربرد زیادی دارد و به آلودگی هوا نیز كمك می‌كند، موجب ایجاد التهاب و جراحت‎های پوستی می‎شود و در ریه باقی می‎ماند و انباشته می‌گردد.

ذرات اكسید روی و دی‌‌اكسید تیتانیوم سبب تولید رادیكال‎های آزاد در سلول پوستی می‎شود و به DNA آسیب می‌رساند و این آسیب به DNA موجب جهش (mutation) می‌شود و تغییراتی در ساختمان پروتئین به وجود می‌آورد كه ممكن است سبب سرطان و تومور شود.

به نظر می‌رسد كه فعال شدن (اكتیویته) سطح و اندازه ذره, از عوامل اصلی در سمی بودن نانو ذرات است. منابع احتراق مانند اجاق‏های خوراك‎پزی گازی، احتراق گاز صنعتی و انواع وسایل گرم‎كننده خانگی موادی را تولید می‌كند كه حاوی صدها یا هزاران نانولوله كربنی است و ساختارهای نانو كریستالی دارد.

شواهد حاكی از آن است كه نانولوله‌های كربنی فراوری‎نشده, «آئروسل» را در هنگام جابه‎جا كردن به وجود می‎آورد.

كارخانه‎هایی كه موادی بر پایه نانولوله‌های كربنی مانند فولرن تولید می‌كنند، می‌توانند باعث از بین رفتن گلوتامین و آسیب اكسیداتیو بر مغز ماهیان شود.

همچنین, فولرن در خاك حركت می‎كند و با كرم‎های خاكی جذب می‎شود و به این ترتیب, وارد زنجیره غذایی می‎گردد.
نانوذرات طبیعی احتراق باحتمال مهمترین منبع تولید ذرات نانوی طبیعی در محیط زیست است. انتشار نانوذرات ساخته‎شده در محیط ‌زیست خطرناكتر از ذرات طبیعی است؛ زیرا آنها مواد جدیدی هستند و انسان‌ها و موجودات زنده دیگر ممكن است مكانیزم‎های دفاعی كافی در برابر آنها را نداشته باشند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد كه به طور كلی ذرات نانوكربنی و دی‌اكسیدتیتانیوم سمی‌تر از ذرات بزرگ همان مواد هستند.

نتیجه گیری

در سال‎های اخیر، پیشرفت‎های سریع علوم و فنون, بوی‍‍ژه در زمینه نانوتكنولوژی، تحولات بزرگی را در زمینه‎های: پزشكی، كشاورزی، صنعت، محیط زیست و علوم پایه زیستی در پی داشته است.

امروزه نقش نانوتكنولوژی در همه ابعاد, روشن است؛ اما جنبه دیگر این توانمندی، خطرهای احتمالی مرتبط با استفاده از محصولات فناوری نانو است كه در صورت رعایت نكردن قوانین و مقررات خاص ایجاد می‎شود؛ بنابر این, ضمن تأكید بر اهمیت فناوری نانو، لازم است آیین‎نامه‎هایی برای انجام دادن ایمنی و سلامت استفاده از محصولات نانو تهیه و تدوین گردد تا بر اساس آن بتوان تنظیم و نظارت بر كلیه فعالیت‎های نانوتكنولوژی را اعمال كرد.

در واقع, دولت‎ها موظف‎اند كه علاوه بر تدوین استراتژی ملی و تصویب چارچوب سازمانی برای نانوتكنولوژی، شرایط قانونی تحقیق و توسعه را مشخص كنند؛ از این رو, پیشنهاد می‎شود یكی از این زیرساخت‎های قانونی، قانون ایمنی نانو (nanosafety) باشد.

در واقع، ایمنی نانو به سیاست‎ها و روش‎های اتخاذشده برای اطمینان از كاربرد بی‎خطر محصولات نانو از نظر محیط زیست و سلامت انسان اطلاق می‎شود؛ از این رو, تدوین این سیاست‎ها و قوانین, امری ضروری به نظر می‎رسد. به طوری كه در حال حاضر در برخی از كشورهای پیشرفته مانند: ایالات متحده امریكا، انگلستان، فرانسه، آلمان و ژاپن قوانین ایمنی نانو وجود دارد و در هر یك از بخش‎های مربوط به محصولات نانو كمیته‎هایی مشغول فعالیت‎اند. كشورهایی مانند چین و هند نیز قوانینی در این خصوص وضع كرده‎اند و در حال سازماندهی كمیته‎ها هستند؛ از این رو, تدوین این قوانین و برنامه‎ریزی برای سازماندهی كمیته‎های مرتبط، در كشور ما نیز امری ضروری به نظر می‎رسد
طبقه بندی: معرفی دانش نانو، 
[ جمعه 1 اردیبهشت 1391 ] [ 10:38 ق.ظ ] [ سحر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


درود بر همه ایرانیان شریف
در این وبلاگ مطالبی در مورد دانش و فناوری نانو قرار داده میشود كه امیدوارم مورد توجه شما قرار گیرد.
به این امید كه روزی ایرانی بر فراز قله های دانش قرار گیرد..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب